İhtiyari Arabuluculuk Nedir, Hangi Uyuşmazlık ve Davalar İçin İhtiyari Arabuluculuğa Başvurulabilir?

İhtiyari Arabuluculuk Nedir, Hangi Uyuşmazlık ve Davalar İçin İhtiyari Arabuluculuğa Başvurulabilir?

Kanun, bazı uyuşmazlıklar için mahkemeye dava açmadan önce arabulucuya gitme zorunluluğu düzenlemiştir. Zorunlu arabuluculuk, bu uyuşmazlıklar açısından dava şartıdır. Özetle dava şartı olarak arabuluculuk yolu zorunlu tutulmuş uyuşmazlıklarda arabulucuya gitmeden açılan dava, dava şartı yokluğu nedeniyle reddedilecektir. Ticari davalar ve iş davalarına konu olan bazı talepler (kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, fazla mesai ücreti, maaşlar vb.) zorunlu arabuluculuk kapsamındadır. İhtiyari arabuluculuk tarafların bir arabulucuya gitme zorunluluğu olmamasına rağmen uyuşmazlığın çözümü için dava açmadan önce arabulucuya başvurmayı tercih etmesidir.

Taraflar üzerinde tasarruf edebilecekleri her türlü özel hukuk uyuşmazlığıyla ilgili ihtiyari arabuluculuk yoluna başvurabilir. İhtiyari arabuluculuk tarafların dostane yolla anlaşmasını sağlayarak uzun yıllar sürecek yargılamaları kısaltabilmekte, yapılacak yargılama masraflarını azaltabilmektedir.

Arabuluculuk Kanunu 1. Madde 2. Bendine göre herhangi bir özel hukuk uyuşmazlığının tarafları da zorunlu olmadığı halde arabulucuya başvurabilecektir. Tarafların üzerinde serbestçe tasarruf edebilecekleri tüm özel hukuk uyuşmazlıkları, işleri ve davaları ihtiyari arabuluculuk uygulaması ile çözüme kavuşturulabilir. Bu uyuşmazlıklar genellikle kamu düzenini ilgilendirmeyen, taraflar dışındaki kişilerin, özellikle kamu kurumlarının haklarına zarar vermeyen uyuşmazlıklardır. Bu uyuşmazlıkları tarafların üzerinde serbestçe tasarruf edebilecekleri uyuşmazlıklar olarak nitelendirebilmek mümkündür.

Dava açmayı düşündüğünüz veya size karşı dava açılabilecek tarafla sorununuzu çözmek için bir araya gelmek ve dava açılmadan veya dava açıldığı halde dostane çözümü denemek istediğiniz her türlü özel hukuk uyuşmazlık konusunu arabulucuya taşıyabilirsiniz. Arabuluculuğa başvurmak istediğiniz herhangi bir konunun arabuluculuk için uygun olup olmadığı hakkında detaylı bilgi için Arabuluculuk Merkezimizi ve web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Tarafların üzerinde serbestçe tasarruf edebilecekleri ve ihtiyari arabuluculuğa elverişli bazı dava ve işleri aşağıda sıralamaktayız.. Maddi ve manevi tazminat davası, Sigorta hukukuna ilişkin her türlü iş ve dava, Mirasa ilişkin uyuşmazlıklara dair davalar, Boşanmaya ilişkin taleplerdeki uyuşmazlıklara dair talep ve davalar, İş hukukundan kaynaklana işçilik alacakları İş kazası nedeniyle maluliyet veya ölümden kaynaklanan tazminat, destekten yoksun kalma tazminatı vb. gibi her türlü tazminat talepleri İhtiyari arabuluculuk hakkında daha detaylı bilgi edinmek veya ihtiyari arabuluculuk yolu ile anlaşmak için Avukat İsmail Yıldırım Hukuk Bürosu iletişim bölümünden iletişime geçebilirsiniz .

İsmail Yıldırım Hukuk Bürosu olarak Adalar, Ataşehir, Beykoz, Çekmeköy, Kadıköy, Kartal, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli, Şile, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Arnavutköy, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kâğıthane, Küçükçekmece, Sarıyer, Silivri, Sultangazi, Şişli, Zeytinburnu bölgeleri ile Bursa ve Kocaeli şehirlerindeki ayrıca İzmit,Darıca ile Gebze bölgesindeki müvekkillerimize hizmet vermekteyiz.

Etiketler: ,