İş Kazası Arabulucu Avukat

İş Kazası Arabulucu Avukat

İş Kazası Arabulucu Avukat

İş kazası arabulucu durumları, kanun maddesinde belirtilen şatlara göre uygulanmaktadır. Ayrıca varsa eğer İs kazası arabuluculuk tutanağı gibi resmî belgelere dayandırılarak geçekleşmektedir. Fraklı nedenlere bağlı olarak maalesef ortaya çıkmakta olan iş kazası ya da işçi ve işveren arasında gerçekleşen iş uyuşmazlıklarında arabulucuya ihtiyaç olabilmektedir.

Yaşanan bu gibi olumsuz olaylar karşısında davaya dahil olan taraflar arasındaki uyuşmazlığı ortadan kaldırabilmek için  İs kazası tespit davası arabuluculuk yöntemlerine başvurulabilir.

 

İş Kazasında Arabuluculuk Var Mı?

İş kazasında arabuluculuk var mı merak edenler için kanun maddesini verelim. Bu duruma göre aşağıdaki esaslar ortaya çıkmaktadır.

 Son güncellemeye göre “7036 Sayılı İş Mahkemeleri Kanununun Maddesi ve 6325 Sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu'na göre İş Kazasına dayalı maddi ve manevi tazminat konuları zorunlu arabulucu yöntemine tabi olmamaktadır.” Şekinde kanun maddelerinde de açıkça belirtilmektedir.

 

İş Kazasında Arabuluculuk Dava Şartı Mı?

İş kazasında arabuluculuk dava şartı mı sorusu genellikle İş Kazası Nedeniyle Tazminat Davası açmak isteyenler tarafından merak edilir. Oluşan iş kazası ya da meslek hastalığı sebebiyle manen ve madden tazminat ve ilgili tespit itiraz rücu davalarında 7036 sayılı iş mahkemelerinde arabuluculuk dava şartı aranmamaktadır. İş kazası tazminat arabuluculuk zorunlu mu? Sorusunu da yukarıdaki cevabımız ile yanıtlamış olalım.

Kısa ve öz bir şekilde belirtmek gerekirse; İş kazası arabuluculuk kapsamının içinde yer almaz. Yani iş kazası geçirmiş olan kişinin, arabulucuya başvurmadan mahkemeye başvuru yapması gerekir

 

İş Kazası Geçirdim Ne Kadar Tazminat Alırım?

İş Kazası Tazminat Miktarı ve Sigorta Teminat Limitleri yıllara göre aşağıdaki gibi belirlenmektedir. Ne kadar bir tazminat alınacağı ise işçiye ait bazı bilgilerin hesaplama tablosuna girilmesi ile kolayca hesaplanabilmektedir.

İş Kazası Tazminat Hesaplama 2023
İş Kazası Tazminat Hesaplama 2023 işlemleri için bir takım temel bilgilere ihtiyaç vardır bu bilgiler ise;

İşçinin aylık maaş miktarı
İşçinin sigorta günü
İşçinin kusurluk oranı
Bilirkişi raporu
İşçinin yaşı
Yukarıda bahsi geçen tüm bilgiler eksiksiz olarak verildiğinde İş kazası geçirdim ne kadar tazminat alırım? Sorusu için ne net cevaplar ortaya çıkabilmektedir.

İş kazası geçiren işçiye maaş ödenir mi?
İş kazası geçiren işçinin hakları nelerdir?
İş kazası ücreti ne kadar?
Arabuluculuk ücretini kim ödüyor?
İş kazası tazminat kim öder?
Arabulucuya ücret ödeniyor mu?
İş kazasında tedavi masraflarını kim öder?
İş kazası davası kaç yıl sürer?
Arabulucu ile tazminat alınır mı?
Arabuluculukta avukat şart mı?
İş kazası raporu kaç yıl geçerli?
İş kazası geçiren sigortasız biri ne kadar para alır?
İş kazası maaşı nasıl hesaplanır?
İş kazası tazminatı neye göre hesaplanır?
İş kazası maaşı ne kadar?
İş Kazası Nedeniyle Tazminat Davası Hesaplaması ve Şartları
İs kazası maddi manevi tazminat ihtiyari arabuluculuk
İs kazası tazminat
İş Kazasında arabuluculuk zorunlu mu
İs kazası tazminat zamanaşımı
İs kazası Tazminat HESAPLAMA
İş kazasında arabuluculuk var mı?
İlgili arabuluculuk konularının her biri için profesyonel hukuk büromuz üzerinden kanuna en uygun cevapları alabilirsiniz.

Uzman avukat kadromuz iş mahkemelerine dair uyuşmazlık konularının her biri için lehinize sonuçlanan davalar için deneyimlerini ortaya koymaktadır.

Benzer dava süreçlerini üstlenmiş profesyonel hizmetlerimizden faydalanmak adına hemen şimdi bize ulaşım sağlayabilirsiniz.

İş Kazası Arabulucu konusuyla ilgili her türlü aklınıza takılan soru için bizi ziyaret edebilirsiniz.