İSTANBUL YILDIRIM ARABULUCULUK BÜROSUHUKUKİ UYUŞMAZLIKLARDA ARABULUCULUK

İSTANBUL YILDIRIM ARABULUCULUK BÜROSUHUKUKİ UYUŞMAZLIKLARDA ARABULUCULUK

İSTANBUL YILDIRIM ARABULUCULUK BÜROSUHUKUKİ UYUŞMAZLIKLARDA ARABULUCULUK

  1. Arabuluculuk Nedir?

Türk Hukuku’nda 22 Haziran 2012 tarihinde 6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu’nun yürürlüğe girmesi ve 26 Ocak 2013 tarihinde Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Yönetmeliği yayımlanmasıyla arabuluculuk uygulanmaya başlamıştır. Mahkemelerin yoğun iş yükünün getirdiği sorunlara çözüm arayışı içerisinde alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri önem kazanmıştır. Arabuluculuk da bu yöntemlerden birisi olarak tarafların en etkin katılımını sağlayarak uyuşmazlığı daha hızlı, ekonomik ve sağlıklı şekilde çözmeyi amaçlar. Arabuluculuk, tamamıyla tarafların üzerinde tasarruf edebileceği ve gönlüllülük esasına dayalı bir süreçtir. Ayrıca, dava süresince sağlanamayan gizlilik arabuluculuk faaliyeti esnasında kural olarak korumaya alınmıştır. Arabuluculuk, tarafların birbirini anlamasını ve bu suretle çözümlerini kendilerinin üretmesini sağlamak için tarafları biraraya getiren tarafsız ve bağımsız bir arabulucu eşliğinde yürütülen uyuşmazlık çözüm yöntemidir. Arabuluculuğa elverişli konularda yaşadığınız uyuşmazlıklarda mahkeme yoluna başvurmadan önce arabulucu önünde iletişim kurmayı ve anlaşmayı sağlamak isterseniz siz değerli müvekkillerimize bu konuda en özenli hizmeti sunacağımızın garantisini verebiliriz. İstanbul/Kartal’da alanında yetkin bir arabuculu ile çalışmak isterseniz Arabulucu İsmail Yıldırım ve ekibi bu alanda hizmetlerine devam etmektedir.

  1. Arabuluculuk faaliyeti kapsamına giren uyuşmazlık konuları nelerdir?

Arabuluculuk Kanuna göre, yabancılık unsuru taşıyanlar da dâhil olmak üzere, ancak tarafların üzerinde serbestçe tasarruf edebilecekleri iş veya işlemlerden doğan özel hukuk uyuşmazlıklarının çözümlenmesinde uygulanır. Şu kadar ki, aile içi şiddet iddiasını içeren uyuşmazlıklar arabuluculuğa elverişli değildir. Ayrıca, iş hukukundan doğan çeşitli uyuşmazlıklarda arabulucuya başvurma zorunlu dava şartı olarak getirilmiştir. Bu konu bir başka yazımızda detaylı olarak ele alınacaktır.

 

 

  1. Arabulucuk aşamaları nasıl yürür?

Arabulucuk Daire Başkanlığı nezdinde arabulucu listeleri bulunmaktadır. Taraflar bu listeden kendileri arabulucu seçebileceği gibi adliyelerde bulunan Arabuluculuk Ofislerine de müracaat ederek bir arabulucu görevlendirilmesini talep edebilirler. Başvurudan sonra arabulucu tarafların her biri ile ayrı ayrı veya birlikte iletişim kurabilir. Arabuluculuk faaliyeti esnasında kullanılan belgeler daha sonra delil olarak da kullanılamaz. Bu sayede arabuluculuk tarafları gizlilik esasına göre korumayı ve tarafların aralarındaki uyuşmazlığı dostane bir yöntem ile çözmeyi hedefler.

  1. Arabulucuk aşamaları nasıl sona erer?

Taraflar görüşmeler esnasında anlaşamazlar ise bu durum bir tutanak ile tespit edilir. Tarafların üzerinde anlaşmaya vardığı hususlar varsa bunlar da tutanak haline getirilir ve bu belge hem taraflar hem arabulucu tarafından imzalanır. Arabulucuk tutanağı için mahkemeden icra edilebilirlik şerhi istenebilir. Bu sayede, taraflardan biri eğer anlaşmayı ihlal ederse doğrudan takip yoluna başvuru yapılabilir. Bu özelliği sayesinde arabuluculuk daha etkin kılınmaya çalışılmıştır. Yıldırım Arabuluculuk ve Hukuk Bürosu olarak bizler de müvekkillerimize hem ekonomik hem hızlı arabuculuk faaliyeti sırasında en yetkin desteği sunuyoruz.

HİZMETLERİMİZ VE İLETİŞİM

İstanbul’da arabulucu olarak görev yapan Yıldırım Hukuk Bürosu İstanbul Anadolu Adliyesi, Çağlayan Adliyesi, Bakırköy Adliyesi ve Büyükçekmece Adliyesi gibi adliyeler başta olmak üzere İstanbul’un ve Türkiye’nin her yerinde:

  1. Arabuluculuk faaliyetinizi en hızlı ve etkin şekilde yürütme,
  2. Taraflar arasında tarafsız ve bağımsız kalarak sağlıklı iletişimi sağlama ve dostane çözüm yolu sunma,
  3.  Görüşmeler esnasında gizliliği ve tarafların aydınlatılmasını en iyi şekilde sağlama,
  4. Taraflar arasında eşitliği sağlama,
  5. Görevini özenle ve tarafsız biçimde yerine getirme,

konularında ve ilgili konularda hizmetlerimizi müvekkillerimize sunmaktayız. 

 

İsmail Yıldırım Hukuk Bürosu olarak Adalar, Ataşehir, Beykoz, Çekmeköy, Kadıköy, Kartal, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli, Şile, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Arnavutköy, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kâğıthane, Küçükçekmece, Sarıyer, Silivri, Sultangazi, Şişli, Zeytinburnu bölgeleri ile Bursa ve Kocaeli şehirlerindeki ayrıca Darıca ile Gebze bölgesindeki müvekkillerimize hizmet vermekteyiz. Daha detaylı bilgi edinmek için Avukat İsmail Yıldırım Hukuk Bürosu iletişim bölümünden iletişime geçebilirsiniz.