YOLSUZ TAPU SİCİLİNİN DÜZELTİLMESİ DAVALARI AVUKATI

YOLSUZ TAPU SİCİLİNİN DÜZELTİLMESİ DAVALARI AVUKATI

Taraflar düzeltme konusunda anlaşamazlarsa, bu durumda gerçek hak sahibi mahkemeye başvurarak yolsuz tescilin düzeltilmesini isteyebilir. Bunun için düzeltme davası açması gerekir. (MK. md. 1027/1)

III. Düzeltme Madde
1027- İlgililerin yazılı rızaları olmadıkça, tapu memuru, tapu sicilindeki yanlışlığı ancak mahkeme kararıyla düzeltebilir. Düzeltme, eski tescilin terkini ve yeni bir tescilin yapılması biçiminde de olabilir.
Düzeltme davası niteliği itibariyle bir eda davasıdır.

Davacı
Tapu sicilindeki düzeltmeleri, tapu maliki ya da onun mirasçıları açabilir. Yolsuz tescilde ise gerçek malik açabilir. Tapu tüzüğünün 107. maddesi uyarınca Tapu sicil müdürü de açma hakkına sahiptir.

Davalı
Düzeltme davalarında tapu sicil müdürlüğü yasal hasım olarak gösterilir. Eğer yol­suz tescilin yapılması sebebiyle üçüncü şahıslar da hak sahibi olmuş bulunursa o zaman onlarında davalı gösterilmesi gerekir.

Süre

Dava yasalarımızda belli bir süreye tabi tutulmamıştır. İstenilen zamanda açılabilir. Ancak Taşınmaz başkasının adına yolsuz olarak tescil edilmiş ise 10 yıl geçmekle adına yolsuz olarak tescil yapılan şahıs zilyetlikle iktisap edebilir.(MK.md.712)

Yetkili Ve Görevli Mahkeme
Tapu Kaydında Düzeltim Davaları 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanununun yürürlüğe girmesinden sonra, çekişmesiz yargı işi olan tapu kaydının düzeltilmesi davalarında Sulh Hukuk Mahkemeleri görevli Mahkeme haline gelmiştir. Tapu kaydının düzeltilmesi davaları taşınmaz kaydının bulunduğu Tapu Sicil Müdürlüğü hasım gösterilerek bulunduğu yer mahkemesinde açılacaktır.

Yolsuz tescil, tapu sicilinin düzeltilmesi konuları hakkında daha detaylı bilgi edinmek için Avukat İsmail Yıldırım Hukuk Bürosu iletişim bölümünden iletişime geçebilirsiniz. İsmail Yıldırım Hukuk Bürosu olarak Adalar, Ataşehir, Beykoz, Çekmeköy, Kadıköy, Kartal, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli, Şile, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Arnavutköy, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kâğıthane, Küçükçekmece, Sarıyer, Silivri, Sultangazi, Şişli, Zeytinburnu bölgeleri ile Bursa ve Kocaeli şehirlerindeki ayrıca Darıca ile Gebze bölgesindeki müvekkillerimize hizmet vermekteyiz.

Etiketler: ,