Kartal Gayrimenkul avukatı

Kartal Gayrimenkul avukatı

Hukuki sorunları olan birçok kişi bulunduğu ilçede avukat arayışı içindedir ve siz de Kartal gayrimenkul avukatı arıyorsanız lütfen aşağıdaki yazıyı gözden  geçiriniz.

Gayrimenkul Nedir?

Sahip olunan değerler ikiye ayrılır. Menkul ve gayrimenkul. Menkul taşınabilir demektir. Gayrimenkul ise taşınamaz anlamına gelir. Arapça kökenli bir sözcüktür. Gayrimenkul yani taşınamaz mallar arsa, tarla, bahçe gibi alanlar ile bu alanların üzerinde olan tüm yapıları kapsar. Yani ev, dükkan, apartman, dükkan gibi taşınamaz değerlerdir.

Gayrimenkul Avukatı Neden Gerekebilir?

Tapu işlemlerini gerçekleştirirken bazı hukuki sorunlar yaşanabilir. Gayrimenkul avukatları bu sorunların hukuksal çözümleri konusunda taraflara çözümler gösterir, gerekiyorsa danışmanlık hizmeti verirler. Gerekli olduğu hallerde tapu işlemleri konusunda oluşan sorunların çözümlerini gösterirler. 

Gayrimenkuller ile İlgili Nasıl Sorunlar Çözümlenebilir?

En çok görülen sorunlar tapunun tescil ya da tapu iptaline dair sorunlardır.  Tapunun kanuna uygun olmayan yollarla, usulsüz olarak düzenlenmesi iddiası ile açılıp, kanuni yönden uygun şekle getirilebilir. Böyle sorunların mutlaka hukuk yoluyla çözümü gerekir. Halk arasında mirastan mal kaçırma şeklinde anılan çeşitli eylemlerin sonrasında tapunun iptali veya gerçek hak sahiplerine tescili gerekebilir.

Bir başka sebep de hukuki ehliyetsizlik sebebiyle açılan iptal davalarıdır. Hatalı yapılan imar uygulamalarından sonra da gerçek arazi sahibi tapu iptale gidebilir. Bakım suretiyle bir gayrimenkule sahip olanlarda eğer sözleşme gereklerini yerine getirmemişlerse, ölüm sonrası tapu iptaline gidilebilir. Bir başka sebep de yolsuzlukla gayrimenkule sahip olması durumunda dava açıp iptali istemektir. Tapu iptal ve tapu tescil davalarının mutlaka taşınmazın var olduğu yerdeki mahkemede açılıp yürütülmesi ve sonuca erdirilmesi gerekmektedir.

Bazen de vekalet sahibi bireyin, vekaletini kötüye kullanması sonucu çıkan sorunlar oluşabilir. Bu durumda da yapılan işlemin iptali için hukuki yönden işlemler ve dava açılması şarttır. Bütün bu ve benzeri davaların açılması ve avukat ihtiyaçlarınız için www.ismailyildirim.av.tr/ linkindeki telefon numaralarını arayabilirsiniz.