ÜST DÜZEY YÖNETİCİ VE MÜDÜRÜN FAZLA MESAİ ÜCRETİ TALEP ETMESİNİN ŞARTLARI

ÜST DÜZEY YÖNETİCİ VE MÜDÜRÜN FAZLA MESAİ ÜCRETİ TALEP ETMESİNİN ŞARTLARI

Uygulamada insan kaynaklarının sıkça söylediği bir laf vardır: ''beyaz yakalara fazla mesai ücreti ödenmez..'' bu iddia gerçeği yansıtmaz. Fazla mesai hak edişi bakımından beyaz yaka mavi yaka ayrımı yapılamaz. Hatta şartlarını sağlaması durumunda Üst düzey yöneticiler, müdürler bile fazla mesai talep edebilir. Bu kriterleri Yargıtay zaman içerisinde verdiği kararlarla belirlemiştir. Buna göre üst düzey yöneticilerde fazla mesai talep etmenin ilk kriteri; çalışan şirket hiyerarşisinde en üst konumda olmamalıdır. Yani üzerinde raporlama yaptığı ve talimat aldığı en az bir yöneticisi olmalıdır. Fazla mesai yapması yönünde o kişiden talimat almış olması gerekmektedir. Bir diğer kriter kişinin kendi çalışma saatlerini kendisi belirlemiyor olması gerekir. Yani bir kişi hem kendi

isteğiyle özgür iradesiyle fazla mesai yapıp hem de bunu talep edemez. Mutlaka üstündeki konumda yer alan birinden bu talimatı alması gerekir.

Bu kriterler Yargıtay 9.Hukuk Dairesi, Yargıtay 22.Hukuk Dairesi ve Yargıtay 7.Hukuk Dairesinin daha önce verdiği emsal kararlar ışığında zamanla oturmuştur. Aşağıda verilen örnek bir emsal bir kararı paylaşıyorum; Umarım yardımcı olur.

FAZLA ÇALIŞMA-ÜST DÜZEY YÖNETİCİNİN FAZLA ÇALIŞMASI-

İşyerinde üst düzey yönetici konumda çalışan işçi, görev ve sorumluluklarının gerektirdiği ücretinin ödenmesi durumunda, ayrıca fazla çalışma ücretine hak kazanamaz. Bununla birlikte üst düzey yönetici konumunda olan işçiye aynı yerde görev ve talimat veren bir başka yönetici ya da şirket ortağı bulunması halinde, işçinin çalışma gün ve saatlerini kendisinin belirlediğinden söz edilemeyeceğinden, yasal sınırlamaları aşan çalışmalar için fazla çalışma ücreti talep hakkı doğar. O halde üst düzey yönetici bakımından şirketin yöneticisi veya yönetim kurulu üyesi tarafından fazla çalışma yapması yönünde bir talimatın verilip verilmediğinin de araştırılması gerekir. İşyerinde yüksek ücret alarak görev yapan üst düzey yöneticiye işveren tarafından fazla çalışma yapması yönünde açık bir talimat verilmemişse, görevinin gereği gibi yerine getirilmesi noktasında kendisinin belirlediği çalışma saatleri sebebiyle fazla çalışma ücreti talep edemeyeceği kabul edilmelidir.''

 

 

İsmail Yıldırım Hukuk Bürosu olarak Adalar, Ataşehir, Beykoz, Çekmeköy, Kadıköy, Kartal, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli, Şile, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Arnavutköy, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kâğıthane, Küçükçekmece, Sarıyer, Silivri, Sultangazi, Şişli, Zeytinburnu bölgeleri ile Bursa ve Kocaeli şehirlerindeki ayrıca Darıca ile Gebze bölgesindeki müvekkillerimize hizmet vermekteyiz. Daha detaylı bilgi edinmek için Avukat İsmail Yıldırım Hukuk Bürosu iletişim bölümünden iletişime geçebilirsiniz.

Etiketler: ,