Ücretin Elden Ödenmesi Haklı Fesih Sebebi midir?

Ücretin Elden Ödenmesi Haklı Fesih Sebebi midir?

Ücretin Elden Ödenmesi Haklı Fesih Sebebi midir?


İşçiler tarafından ödeme konusunda merak edilen birçok nokta bulunmaktadır. Bunlardan biri de ücretlerin elden ödenmesi ve bunun yasal olup olmadığıdır. İşçilerin kıdem kazanabilmesi için işyerinde belirli sürelerde çalışmış olması gerekir. Ödemelerin yasal bir şekilde gerçekleşmesi ve resmi evraklarla kanıtlanması gerekir.

Ücretin Elden Ödenmesi Haklı Fesih Sebebi midir?

Ücretlerin bazı firmalar tarafından elden ödenmesi SGK'ya eksik bildirim yapıldığı anlamına gelmektedir. Bu yasal bir işlem değildir ve bunun resmi olmayan yollardan yapılmaması gerekir. Ücretlerin elden ödenmesi işçinin emeklilik ücretlerinde kayıplara yol açacağı için uygulanmaması gereken bir işlemdir. Ücretin elden ödenmesi haklı fesih sebebi midir birçok işçi tarafından merak edilmektedir. Çünkü birçok firma düşük ücretler ödeyerek SGK'ya eksik bildirimler yapmaktadır. Yargıtay tarafından 2019/48 sayılı kanun gereğince açıklama yapılmıştır. Ücretlerin elden ödenmesi haklı fesih sebebidir. Böyle bir durumla karşılaşılması halinde kıdem tazminatına hak kazanmak mümkündür. Fakat bu noktada ücretlerin elden ödendiğini mahkemeye kanıtlamak gerekmektedir. Böylece işçinin lehine kararlar mahkemece verilir.

Ücretin Elden Ödenmesi Nasıl Kanıtlanır?

Mahkemenin işçi lehine karar vermesi için ücretin elden ödendiğinin kanıtlanması gerekir. Bu gibi durumlarda işçilerin şahitlere ihtiyaçları olmaktadır. Bu şahitlerin de işçi ile mutlaka aynı dönemde aynı firmada çalışma hayatlarının olması gerekir. Tanıkların işçinin maaşını bilecek konumda olmaları ve işçi ile benzer görevlerde bulunmaları gerekir. Bu şekilde ücretin elden ödendiği mahkemeye kanıtlanarak kıdem tazminatı almak mümkündür. Kıdem tazminatını hak etmek için mutlaka bu durumun kanıtlanması ve mahkemece kabul edilmesi gerekir. Ücretin elden ödenmesi halinde haklı fesih ile tazminat alınmaktadır. Çalışılan eksik günlerin SGK'ya bildirilmiş olması gerekir. Kıdem tazminatının hesaplaması işe giriş tarihi işe iş akdinin feshedildiği tarih arasında hesaplanır. Kıdem tazminatının hak ederi her işçi için farklı sonuçlar verir.

Kıdem Tazminatı Ne Kadardır?

Ücretin elden ödenmesinin kanıtlanması ile işçilerin kıdem tazminatını hak ettikleri bilinmektedir. Bu durum kanıtlandıktan sonra mahkeme işçi lehine karar verir ve işçiye tazminat hakkı tanınır. Tazminatın belirlenmesi için işe başlama tarihinin bilinmesi gerekir. İşe giriş tarihi ile iş akdinin feshedildiği tarihler hesaplanarak kıdem tazminatı ortaya çıkarılır. Bu sürenin mutlaka kesintisiz olması gerekir ve SGK hizmet dökümüne tam olarak bildirilmiş olması gerekir. Hizmet süresi kesintisiz olarak hesaplanır ve bu şekilde kıdem tazminatının ne kadar hak edildiği ortaya çıkar. Bu noktada net ücretin de bilinmesi gerekir. SGK'ya bildirilen ücret ve çalışan günleri kıdem tazminatında belirleyici unsurlar arasındadır.

Etiketler: ,