SAHTECİLİK SUÇUNDA ALDATMA KABİLİYETİNİN ÖNEMİ EMSAL YARGITAY KARARI

SAHTECİLİK SUÇUNDA ALDATMA KABİLİYETİNİN ÖNEMİ EMSAL YARGITAY KARARI

YARGITAY

21. CEZA DAİRESİ

Esas Numarası: 2015/5042

Karar Numarası: 2016/855

Karar Tarihi: 03.02.2016

YAPILAN SAHTECİLİĞİN İLK BAKIŞTA ANLAŞILABİLİR OLMASI KARŞISINDA SUÇA KONU SAHTECİLİKLERDE ALDATMA KABİLİYETİNİN BULUNMADIĞI VE BU NEDENLE SUÇUN UNSURLARININ OLUŞMADIĞI GÖZETİLMEDEN SANIKLARIN BERAATİ YERİNE YAZILI ŞEKİLDE MAHKUMİYETLERİNE KARAR VERİLMESİ YASAYA AYKIRIDIR

ÖZETİ: Sanıkların üç ayrı araçla ilgili olarak muayene sahteciliğinden dolayı resmi belgede sahtecilik suçunu işlediklerinin kabul olunması karşısında; tüm dosya kapsamında sahte muayenelerin Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılmış gibi muayene tarihlerinin ise 14.08.2008, 15.08.2008 ve 18.08.2008 şeklinde düzenlendiği, Karayolları Genel Müdürlüğü 5. Bölge Müdürlüğü'nün 03.09.2010 tarihli yazısında Adana Karayolları Araç Muayene hizmetlerinin 25.07.2008 tarihinde sona ererek, özel araç muayene istasyonlarının göreve başladığı belirtildiğinden, yapılan sahteciliğin ilk bakışta anlaşılabilir olması karşısında, suça konu sahteciliklerde aldatmakabiliyetinin bulunmadığı ve bu nedenle suçun unsurlarının oluşmadığı gözetilmeden sanıkların beraati yerine yazılı şekilde mahkumiyetlerine karar verilmesi; Yasaya aykırıdır.

Temyizin kapsamına göre; sanıklar ..... .. ve .... ...... hakkındaki hükümlere hasren yapılan incelemede;

Sanıkların üç ayrı araçla ilgili olarak muayene sahteciliğinden dolayı resmi belgede sahtecilik suçunu işlediklerinin kabul olunması karşısında; tüm dosya kapsamında sahte muayenelerin Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılmış gibi muayene tarihlerinin ise 14.08.2008, 15.08.2008 ve 18.08.2008 şeklinde düzenlendiği, Karayolları Genel Müdürlüğü 5. Bölge Müdürlüğü'nün 03.09.2010 tarihli yazısında Adana Karayolları Araç Muayene hizmetlerinin 25.07.2008 tarihinde sona ererek, özel araç muayene istasyonlarının göreve başladığı belirtildiğinden, yapılan sahteciliğin ilk bakışta anlaşılabilir olması karşısında, suça konu sahteciliklerde aldatma kabiliyetinin bulunmadığı ve bu nedenle suçun unsurlarının oluşmadığı gözetilmeden sanıkların beraati yerine yazılı şekilde mahkumiyetlerine karar verilmesi;

Yasaya aykırı olup, sanıkların temyiz itirazları bu itibarla yerinde görüldüğünden, hükmün bu sebepten dolayı 5320 sayılı Yasanın 8/1. maddesi gereğince uygulanması gereken 1412 sayılı CMUK. nun 321. maddesi uyarınca isteme aykırı olarak BOZULMASINA, 03.02.2016 gününde oybirliği ile karar verildi.

 

 

İsmail Yıldırım Hukuk Bürosu olarak Adalar, Ataşehir, Beykoz, Çekmeköy, Kadıköy, Kartal, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli, Şile, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Arnavutköy, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kâğıthane, Küçükçekmece, Sarıyer, Silivri, Sultangazi, Şişli, Zeytinburnu bölgeleri ile Bursa ve Kocaeli şehirlerindeki ayrıca Darıca ile Gebze bölgesindeki müvekkillerimize hizmet vermekteyiz. Daha detaylı bilgi edinmek için Avukat İsmail Yıldırım Hukuk Bürosu iletişim bölümünden iletişime geçebilirsiniz.

Etiketler: ,