İş Kazası Durumunda Neler Yapılmalı

İş Kazası Durumunda Neler Yapılmalı

İş Kazası Durumunda Neler Yapılmalı


İş kazasının hangi durumlarda olduğu ve sonrasında bu konuda nelere dikkat edilmesi gerektiği birçok kişi tarafından merak edilmektedir.

İş Kazası Nedir?

Sigortalı bir çalışanın çalıştığı ortamda ya da işin gereğince iş alanı içerisinde işçiye zarar veren tüm durumlar iş kazası olarak kabul edilir. Kişinin çalışma hayatı içerisinde 5510 sayılı kanunun herhangi birinde ortaya çıkan ve çalışan kişiye zarar veren olaylar iş kazasıdır. İş kazası geçiren kişilerin en geç iki gün içerisinde bölge müdürlüğüne bu durumu yazılı bir şekilde bildirmesi gerekir. İş kazası işverence de mutlaka bildiriminin yapılması gereken bir durumdur. Kazanın meydana geldiği günden itibaren 3 iş gününü geçmemek kaydıyla işveren tarafından bu durumun SGK'ya bildirilmesi zorunludur. Peki, iş kazası durumunda neler yapılmalı?

İş Kazası Durumunda Neler Yapılmalı?

İş kazası geçiren kişiye hemen ilk yardım uygulamalarının yapılması gerekir. Eğer çalışma ortamında doktor varsa müdahale edilmesi gerekir eğer yoksa da sağlık kuruluşlarına sevkinin yapılması gerekmektedir. İş kazası için görgü şahitlerinin ifadeleri alınır ve tutanak tutularak bu kişilere ifadeleri imzalatılır. Olayın mutlaka kazanın geldiği bölgedeki polise ya da jandarmaya bildirilmesi gerekir.

İşverenin iş kazasını olayın meydana gelmesinden sonra en fazla 3 iş günü içinde bunu bildirmesi gerekir. Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığının gerekli bölümlerine de iş kazasının 2 gün içinde bildirilmesi gerekir. İş kazasının ağır bir durum olması ya da kazanın ölümle sonuçlanması durumunda dosya Cumhuriyet Başsavcılığına gider.

İş Kazalarından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İş kazasından sonra dikkat edilmesi gereken unsurlar bulunmaktadır. Dikkat edilmesi gereken tüm unsurları şu şekilde sıralamak mümkündür:
-İş kazası formunu doldururken dikkat etmek ve olayı detaylıca doğru bir şekilde anlatmak gerekir.
-Kaza geçiren kişilerin tüm evraklarının dosyada güncel bir şekilde bulunup bulunmadığı kontrol etmek gerekir.
-Şahitlerin ifadelerinin ve imzalarının mutlaka dosyada bulunması gerekir.
-İşyeri teftiş aşamasında müfettişe doğru bilgiler verilmesi ve ziyarete gelen kişilere kolaylık sağlanması gerekir.
-İş kazasından dolayı SGK'ya giden dosyanın eksiksiz ve tam bir şekilde gönderildiğinden emin olmak gerekir.Etiketler: ,