İMAR BARIŞI-YAPI KAYIT BELGESİ NEDİR? YIKIM KARARI VE İDARİ PARA CEZALARINA İTİRAZ EDİLEBİLİR Mİ?

İMAR BARIŞI-YAPI KAYIT BELGESİ NEDİR? YIKIM KARARI VE İDARİ PARA CEZALARINA İTİRAZ EDİLEBİLİR Mİ?

İMAR BARIŞI, YAPI KAYIT BELGESİ NEDİR? KİMLER FAYDALANABİLİR? YIKIM VE İDARİ PARA CEZALARINA İTİRAZ EDİLEBİLİR Mİ?

İmar barışıyla imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı olan yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırmak amaçlanmaktadır. İmar barışı düzenlemesi ile imar mevzuatına aykırı yapıldığı halde fiilen kullanılan, haklarında henüz tespit işlemi yapılamamış veya yıkım kararı ve idari para cezası verildiği halde uygulanamamış yapıların kayıt altına alınması sağlanmıştır. Düzenleme ile bu yapıların kayıt altına alınması karşılığında yenilenmesine kadar mevcut hali ile kullanımına imkân verilerek Devletle vatandaş arasında uzlaşma sağlanmış, taşınmazların kullanımı yasal hale gelmiş, işyeri açma ruhsatı ile ilgili sorunlar giderilmiş, elektrik, su vb. abonelik işlemlerinin yapılabilmesine imkân sağlanmış, yapının imar mevzuatına aykırı durumundan kaynaklanan ihtilaflar sona erdirilmiştir.

31 Aralık 2017 tarihinden önce ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapılmış, kırsal ve kentsel alanlardaki tüm yapılar İmar Barışı kapsamındadır.

Yapı Kayıt Belgeleri İmar Barışı kapsamında değerlendirilmiş olan yapılar için oluşturulacak belgelerdir. Yapı Kayıt Belgesi alınmasının hukuki sonucu bu belgenin yapıyı ruhsatlı ve iskanlı bir yapıymışcasına yasal hale getirmesidir. Yani özetle yapı Kayıt Belgesi 31.12.2017 tarihinden önce yapılmış yapılar için verilmektedir ve bu yapıları aynı ruhsatlı yapılar gibi yasal hale getirmektedir. Yapı kayıt belgesi ile ve bu Yapı Kayıt Belgelerinin yasal sonuçlarına ve vermiş olduğu garantilere güvenerek iyi niyetle hak iktisap eden kişilerin hakkı korunacaktır. Yapı Kayıt Belgesi bulunmasına rağmen verilen yıkım ve itiraz kararlarına karşı itiraz edebilmek mümkündür.

"Dolayısıyla, yapı kayıt belgesi alan yapılar tıpkı ruhsatlı ve iskanlı yapılar gibi yasal hale gelmektedir. Yapı Kayıt Belgesi verildikten sonra 3194 sayılı İmar Kanunu uyarınca yıkım ve para cezası kararı alınması mümkün değildir. (İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 5. İdari Dava Dairesinin 30.04.2019 tarih ve YD İtiraz No: 2019/507 sayılı kararı)"

Karardan da anlaşılacağı üzere Yapı Kayıt Belgesi alınan yapının yıkılması ve para cezası verilmesi mümkün değildir. Çünkü Yapı Kayıt Belgesinin varlığına, yasal sonuçlarına ve bu belgenin vermiş olduğu binanın yıkılamayacağı garantisine güvenerek taşınmazı satın alan kimse bu taşınmazı iyi niyetle iktisap etmiştir.

Bilindiği üzere hukukumuzda tapu sicillerindeki bir kayda güvenen kişilerin bu güvenleri korunmakta ve buna “tapuya güven ilkesi” adı verilmektedir. Bu ilkenin bir gereği olarak, tapudaki bir kayda güvenerek ayni bir hak kazanan iyiniyetli kişilerin bu kazanımları, tapu kaydı doğru olmasa dahi korunacaktır. TMK madde 7 Resmî sicil ve senetler, belgeledikleri olguların doğruluğuna kanıt oluşturur.” şeklindedir. Dolayısıyla tapu kütüğü kayıtlarının yanlışlığı kanıtlansa dahi üçüncü kişilerin bu sicillere dayanarak kazandığı haklar korunacaktır.

İmar barışı düzenlemesi ile imar mevzuatına aykırı yapıldığı halde fiilen kullanılan, haklarında henüz tespit işlemi yapılamamış veya yıkım kararı ve idari para cezası verildiği halde uygulanamamış yapıların kayıt altına alınması sağlanmıştır. Düzenleme ile bu yapıların kayıt altına alınması karşılığında yenilenmesine kadar mevcut hali ile kullanımına imkân verilerek Devletle vatandaş arasında uzlaşma sağlanmış, taşınmazların kullanımı yasal hale gelmiş, işyeri açma ruhsatı ile ilgili sorunlar giderilmiş, elektrik, su vb. abonelik işlemlerinin yapılabilmesine imkân sağlanmış, yapının imar mevzuatına aykırı durumundan kaynaklanan ihtilaflar sona erdirilmiştir.
İmar barışı, yıkım ve idari para cezaları hakkında daha detaylı bilgi edinmek için Avukat İsmail Yıldırım Hukuk Bürosu iletişim bölümünden iletişime geçebilirsiniz. İsmail Yıldırım Hukuk Bürosu olarak Adalar, Ataşehir, Beykoz, Çekmeköy, Kadıköy, Kartal, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli, Şile, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Arnavutköy, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kâğıthane, Küçükçekmece, Sarıyer, Silivri, Sultangazi, Şişli, Zeytinburnu bölgeleri ile Bursa ve Kocaeli şehirlerindeki ayrıca İzmit, Darıca ile Gebze bölgesindeki müvekkillerimize hizmet vermekteyiz.

 

Etiketler: ,