Anlaşmalı Boşanma Davası Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Anlaşmalı Boşanma Davası Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Anlaşmalı boşanma davası eşlerin kendi özgür kararı ve iradesi ile ayrılmak istemeleri sonucu beraber ya da eşlerin biri tarafından açılan anlaşmalı boşanmayı kabul etmeleri sonucu gerçekleşmektedir. Anlaşmalı boşanma davasında süreç 40 günü kapsamaktadır. Ancak işinde başarılı bir avukat tarafından yürütülen davalarda bu süreç daha da kısalabilmektedir. Anlaşmalı boşanma sürecinin uzamaması için her iki tarafın da boşanmayı ve boşanma şartlarını itirazsız bir şekilde kabul etmiş olmaları gerekmekte ve tarafların anlaşmalı boşanmak istediğini hakimin onaylaması gerekmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Davası İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Anlaşmalı boşanma davası için tarafların aile mahkemesine başvuru yapması gerekmektedir. Tarafların bulunmuş olduğu bölgede aile mahkemesi yok ise Asliye Hukuk Mahkemesi, aile mahkemesi sıfatı ile davayı üstlenmektedir. Boşanma işlemleri ile ilgili tüm konularda her iki tarafın da birbiri ile anlaşması bu aşamada büyük önem taşımaktadır. Eşlerden birinin anlaşmalı boşanma davası için başvuru yapması durumunda davanın işleme alınabilmesi için diğer tarafın bu boşanma davasını kabul etmesi zorunludur.

Anlaşmalı Boşanma Davasında Süreç Nasıl İlerler?

Anlaşmalı boşanma davasında ilk olarak eşlerin en az 1 yıl resmi olarak evli olmaları gerekmektedir. Herhangi bir sebeple anlaşmalı boşanmak için mahkemeye başvuran eşler arasında nafaka, tazminat, mal ayrımı ve çocuk velayeti gibi işlemlerin karşılıklı olarak konuşularak bölüştürülmesi gerekir. Anlaşmalı boşanma davasında süreç kararın alınması ile başlar ve boşanma protokolü hazırlanır. Anlaşmalı boşanma davası için hazırlanan protokolde mal ayrımı, eşya ayrımı ve çocuk velayeti gibi konuların bölüştürülmesi detaylı olarak belirtilmelidir. Anlaşmalı olarak hazırlanan protokolde her iki tarafında imzasının bulunması zorunludur. Sonrasında dava dilekçesi hazırlanarak anlaşmalı boşanma davası için başvuru yapılır. Duruşma günü her 2 taraf mahkemeye gider ve tarafların boşanma kararı hakim tarafından dinlenerek her iki tarafın da kendi özgür iradesi ile boşanmayı istediği hakim tarafından da uygun görülürse mahkemece anlaşmalı boşanma işlemine karar verilir. Gerekçeli karar yazılır ve tebliğ alınır. Taraflar temyizden feragat eder ve karar kesinleşmesi yapılır. Bu aşamalardan sonra taraflar nüfus müdürlüğüne karar gönderildikten sonra kimliklerini değiştirebilirler.

Etiketler: Anlaşmalı Boşanma Davası Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?,