TRAFİĞİ TEHLİKEYE ATMA

TRAFİĞİ TEHLİKEYE ATMA

TRAFİK GÜVENLİĞİNİ TEHLİKEYE SOKMA

Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma

Türkiye’de özellikle de İstanbul’da araç sayısının artması en önemli sorunlardandır. Bu kapsamda da birçok mevzuat hükümleri bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de insanlar can ve mal güvenliğini korumak için Türk Ceza Kanunu’nun 179. Maddesi çerçevesinde düzenlenmiştir. Kanun maddesinin amacı insanların trafikte güvenli şekilde seyehat edebilmelerinin sağlanmasıdır. İlgili madde hükmü:

Madde 179- (1) Kara, deniz, hava veya demiryolu ulaşımının güven içinde akışını sağlamak için konulmuş her türlü işareti değiştirerek, kullanılamaz hale getirerek, konuldukları yerden kaldırarak, yanlış işaretler vererek, geçiş, varış, kalkış veya iniş yolları üzerine bir şey koyarak ya da teknik işletim sistemine müdahale ederek, başkalarının hayatı, sağlığı veya malvarlığı bakımından bir tehlikeye neden olan kişiye bir yıldan altı yıla kadar hapis cezası verilir.

(2) Kara, deniz, hava veya demiryolu ulaşım araçlarını kişilerin hayat, sağlık veya malvarlığı açısından tehlikeli olabilecek şekilde sevk ve idare eden kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

 (3) Alkol veya uyuşturucu madde etkisiyle ya da başka bir nedenle emniyetli bir şekilde araç sevk ve idare edemeyecek halde olmasına rağmen araç kullanan kişi yukarıdaki fıkra hükmüne göre cezalandırılır.

               Bu madde çerçevesinde ilk fıkra da kara, deniz, hava ve demiryolu ulaşımında güvenli şekilde sağlanabilmesi için ilgili bakanlıklar veya kamu kurumları tarafından konulan işaretlerin zarar görmesini sağlayan fiilleri işleyen kişiler hakkındadır. İkinci fıkra ise özellikle İstanbul’da veya şehirlerlerarası otobanlarda sürücülerin dikkatsiz ve tehlikeli şekilde kullandıkları araçları engellemek ve daha güvenli bir ulaşım sağlama amacına hizmet etmektedir. Üçüncü fıkra ise alkollü veya uyuşturucu madde ile araç kullananlar ile alakalıdır.

Müvekkillerimize de İstanbul Ceza Avukatı olarak en iyi sonuçları alabilmek için trafik güvenliği tehlikeye sokma suçunda da hizmet vermekteyiz.

İstanbul ceza avukatı olarak büromuz:

Yıldırım Hukuk Bürosu olarak 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu, 5271 Sayılı Ceza Muhakamesi Kanunu, 5236 Sayılı Kabahatler Kanunu, 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanunu, 5252 Sayılı Türk Ceza Kanununun Yürürlük ve Uygulamada Şekli Hakkındaki Kanunu, 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu gibi kanunları temel alarak müvekkilin haklarının korunması için hizmet vermekteyiz.

Bu kanunların en önemlisi Türk Ceza Kanunudur. Bu kapsam da kanun genel ve özel hükümler olarak iki bölümden oluşan kanunun temel içeriği suçları ve cezaları belirlemektir. Diğer önemli kanun ise Ceza Muhakemesi Kanunudur. Bu kanun çerçevesinde müvekkillerin savunulmasında hangi usul ve esaslar çerçevesinde yapılacağı belirlenmiştir. İstanbul Ceza Avukatı olarak bu iki kanun ve diğer kanunlar çerçevesinde müvekkillere en iyi hizmeti sunmaktayız.

Bu kapsamda da İstanbul ceza avukatı olarak müvekkillerimize:

Taksirle Yaralama
Kasten Yaralama
Trafik Cezası
Bahis Sitelerinden Dolayı Masak Blokesi
Belgede Sahtecilik
Dolandırıcılık
Güveni Kötüye Kullanma
Mala Zarar Verme
Gümrük Kaçakçılığı
Örgütlü Suçlar
Özel Hayatın Gizliliği
Hırsızlık
Düşünce Özgürlüğü
Bilişim Suçları
Ve bunun gibi suçlarda müvekkillerin en iyi şekilde savunulması veya haklarının korunması için uzman kadromuz hizmet sunmaktadır. Bu hizmetlerimiz ise:

Müvekkiller için şikayet dilekçesinin oluşturulması
Müvekkillerin ifadeleri alınırken yanlarında bulunarak haklarının korunmasının sağlanması
Müvekkilin ağır ceza mahkemelerinde sanık müdafii veya müşteki vekili olarak savunulması
Müvekkilin asliye ceza mahkemelerinde sanık müdafii veya müşteki vekili olarak savunulması
Müvekkilin sulh ceza mahkemelerinde sanık müdafii veya müşteki vekili olarak savunulması
Savcılık tarafından verilen takipsizlik kararlarına itiraz edilmesi
Tutuklama veya koruma kararı verildiğinde müvekkil için bu kararlara itiraz edilmesi
Müvekkil cezaevinde ise ziyaret yapılması
Müvekkilin dosyasının Yargıtay’a gitmesi neticesinde temyiz dilekçesinin yazılması
İstanbul Kartal’da bulunan Avukat İsmail Yıldırım Hukuk Bürosu olarak alanında uzman ve donanımlı kadromuzla ceza hukukunda müvekkillerimize şikayetlerinde, kovuşturma ve soruşturma aşamalarında, davalarının dilekçelerinde, beyanlarında ve her türlü hukuki konuda müşteki  vekil veya sanık müdafi olarak hizmet sunmaktayız. İstanbul ceza avukatı olarak trafik güvenliğini tehlikeye sokma konusunda da müvekkillerimize hukuki hizmet sağlamaktayız. İstanbul ceza avukatı olarak müvekkillerimize güncel kanun değişikliklerini de dikkate alarak hizmet sunmaktayız.

İsmail Yıldırım Hukuk Bürosu olarak Adalar, Ataşehir, Beykoz, Çekmeköy, Kadıköy, Kartal, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli, Şile, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Arnavutköy, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kâğıthane, Küçükçekmece, Sarıyer, Silivri, Sultangazi, Şişli, Zeytinburnu bölgeleri ile Bursa ve Kocaeli şehirlerindeki ayrıca Darıca ile Gebze bölgesindeki müvekkillerimize hizmet vermekteyiz. Daha detaylı bilgi edinmek için Avukat İsmail Yıldırım Hukuk Bürosu iletişim bölümünden iletişime geçebilirsiniz.