SİGORTA TAHKİM KOMİSYONU YANGIN SEL HASARI AVUKATI

SİGORTA TAHKİM KOMİSYONU YANGIN SEL HASARI AVUKATI

İSTANBUL SİGORTA AVUKATI

               Trafik kazası konularında en önemli konuların başında değer kaybı gelmektedir.

               Değer kaybı nedir?

               Trafik kazalarına karışan iki araç arasında bir tarafın kusuru diğer tarafın kusurundan fazla olması durumu olabilmektedir. Bu durumlarda kusuru fazla olan taraf veya onun sigortacısı kusuru az olan tarafın aracının kazadan önceki değeri ile kazadan sonraki değerinin farkını ödemesi gerekir. Bu gerçek zarar durumuna değer kaybı denilmektedir.

               Sigorta şirketine başvuru dilekçesi nasıl olmalıdır?

               Sigorta şirketinin adı geçirilerek başlanılması gerekir. Ardından başvuran kişinin ve vekilinin bilgileri yazılır. Sonra talep edilen konu açıklanır. Kazaya karışan kusurlu aracın bilgileri verilmesi zorunludur. Ardından olay ayrıntılı bir biçimde anlatılarak talep belirtilmelidir. Eklerde ise kaza tespit tutanağı, onarım faturası gibi belgelerinde bulunması gerekir. Daha detaylı bilgi alabilmek için sigorta avukatı olarak büromuza iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

               Sigorta şirketine başvurulmadan dava açılabilir mi?

               Sigorta şirketlerine göre dava açılmadan önce başvuru yapılması gerekir. Fakat dava açılması aynı zamanda başvuru niteliği taşımaktadır.

               Sigorta şirketine başvurulmadan sigorta tahkim komisyonuna başvuru yapılabilir mi?

               Sigorta tahkim komisyonuna başvurabilmek için sigorta şirketine başvurulması zorunludur.

               Sigorta çeşitleri nelerdir?

Zorunlu Mali Sorumluluk Trafik Sigortası
İsteğe Bağlı Sorumluluk Sigortası
Motorlu Kara Taşıt Araçları Kasko Sigortası
Birleşik Sigorta Poliçesi
Sigortacının, işletenin veya teşebbüs sahibinin araç değer kaybından sorumlu olmadığı durumlar var mıdır?

Beklenilmeyen mücbir sebeplerden dolayı sorumlu olmazlar.
Zarar gören şayet tam kusurlu ise bu durumda da sorumlu olmazlar.
Üçüncü kişinin tam kusuru sebebiyle olay meydana gelmişse sorumlu olmazlar.
Şayet işletenin bir kusuru olmaksızın araç çalındıysa veya gasp edildiyse bu durumda da sorumluluk olmamaktadır.


Sigorta tahkim komisyonuna başvuru yapılırken gerekli belgeler nelerdir?

Başvuru yapacak kişinin kimlik fotokopisi veya kimlik yerine geçen ehliyet vs. fotokopisi
Sigorta tahkim komisyonunun internet sitesinde yer alan formun ıslak imzalı şekilde doldurularak evrakların arasına konulması gerekir. Ayrıca başvuru formunun içinde neyi talep ettiğinizi, sigorta şirkeninin sizin talebinizi neden karşılamadığını ve sigorta tahkim komisyonundan istenilen talebin ne olduğunu net, açık ve somut şekilde açıklanması gerekir. Fakat bu belgeyi formun içinde değil ayrıca da başka bir beyan şeklinde de evraklarla birlikte verilebilir.
Başvuru yapılmadan önce sigorta kuruluşuna başvurulmuş olması gerekir. Bu bakımdan da bu başvurunun reddedildiğine dair cevap yazısı sunulması gerekir. 15 gün içinde sigorta kuruluşu cevap vermediyse bu durumda noter ihtarnamesi, iadeli taahhütlü posta veya kargo alınıdısı gösterilmesi ispat açısından zorunludur.
Başvurma ücrete tabi olduğu için başvururken başvuru ücretinin ödendiğini gösterir banka makbuzu olması gerekir.
Başvuru yapan kişinin haklı olduğunu kanıtlayan veya destekleyen belgelerin bir örneği de başvuru sırasında evraklar arasında olması gerekir.
Sigorta tahkim kararlarına itiraz edilebilir mi?

5000 TL’ye kadar olan kararlar kesin olmakla birlikte şayet tutar 5.000TL’nin üzerinde ise taraflar bir kere komisyona itiraz edebilirler. Eğer 40.000TL üzerinde  bir karar varsa taraflar temyiz etme hakkına sahiptirler.

Sigorta tahkim kararları ne kadar sürede sonuçlanır?

Sigorta tahkim komisyonu kararları  başvurunun ön inceleme aşamasından sonra 4 ay içinde vermek durumundadır.

HİZMETLERİMİZ VE İLETİŞİM

İstanbul sigorta avukatı ve istanbul tazminat avukatı olarak trafik kazalarında müvekkillerimize:

Sigorta şirketlerine başvuru
Sigorta tahkim komisyonuna başvuru
Sigorta tahkim komisyonuna itiraz
Tazminat davalarının açılması ve takibi
Sigorta tahkim komisyonunun kararının temyizi
İstanbul Anadolu Yakası Kartal’da bulunan alanında deneyimli, uzman, birikimli ve profosyonel kadromuzla trafik kazaları, yaralamalı trafik kazaları ve ölümlü trafik kazaları konularında sigorta tahkim süreçlerininin takibini yapan, tazminat davaları açılmasını ve hızlı sonuçlar alınmasını sağlayan sigorta TAHKİM avukatı, trafik kazası avukatı ve tazminat avukatı kadromuzla müvekkillerimize hizmet sunmaktayız ve ilgili konularda hizmet vermekteyiz. 

İsmail Yıldırım Hukuk Bürosu olarak Adalar, Ataşehir, Beykoz, Çekmeköy, Kadıköy, Kartal, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli, Şile, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Arnavutköy, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kâğıthane, Küçükçekmece, Sarıyer, Silivri, Sultangazi, Şişli, Zeytinburnu bölgeleri ile Bursa ve Kocaeli şehirlerindeki ayrıca Darıca ile Gebze bölgesindeki müvekkillerimize hizmet vermekteyiz. Daha detaylı bilgi edinmek için Avukat İsmail Yıldırım Hukuk Bürosu iletişim bölümünden iletişime geçebilirsiniz.