İDARİ SÖZLEŞMELER

İDARİ SÖZLEŞMELER

İdare aşağıda genel hatlarıyla tanımlanan bir kavram olup kamu hizmetlerini daha verimli, hızlı ve etkin yapabilmek için bazı sözleşmeler imzalamaktadır. Bu sözleşmeler özel hukuka tabi ve idari hukuk sözleşmeleri olarak ikiye ayrılmaktadır.

İdarenin özel hukuka tabi olarak yaptığı sözleşmeler özel hukuka tabi ve adli yargı da çözüme kavuşturulan sözleşmelerdir.

İdarenin idari sözleşmeleri ise çeşitli ayrımlara tabi tutulmaktadır. Bu sözleşmelerin özelliklerine bakıldığında ise;

Sözleşmenin tarafı mutlaka idare olmalıdır. Bu bakımdan idari sözleşmeler denildiğinde bir tarafın idare diğer tarafın özel hukuk kişisi olabileceği gibi iki tarafında idare olabilmesi mümkündür.
İdari sözleşmeler imzalanırken idarenin asıl görevlerinden olan kamu hizmetinin yürütülmesi temel amaçlardan olması gerekir. Bu bakımdan idari sözleşmelerin amacı kamu yararıdır.
Ayrıca idari sözleşmelerde bir taraf idare olduğu için tarafların eşitliğinden söz edilemez. Bu tür sözleşmeler de idareye daha üstün yetkiler tanınmaktadır.
İdari Sözleşme türlerine bakıldığında ise;

Müşterek Emanet Sözleşmesi
İmtiyaz Sözleşmeleri
Mali İltizam Sözleşmeleri
İstikraz Sözleşmeleri
İdari Hizmet Sözleşmeleri
Günümüzde genellikle idare yap-işlet-devret sözleşmeleri imzalamaktadır. Bu sözleşme genel itibariyle özel hukuka tabi olsa da idare taraf olmaktadır. Bu bakımdan da idare hukuku sözleşmeleri açısından önemlidir.

İDARE HUKUKU

                  İstanbul Kartal’da idari davalarda müvekkillerine hizmet veren Yıldırım Hukuk Bürosu İstanbul idari dava avukatı olarak idare olarak adlandırılan devlet, kamu kuruluşları, belediyeler, bakanlıklar, valilikler, kaymakamlıklar gibi kurumların gerçek ve tüzel kişiler ile yaşadığı ihtilafları çözebilmek için profosyonel avukatlık hizmeti sunmaktadır.

İDARE HUKUKUNA DAİR GENEL BİLGİLER

                  İdare hukuku ülkemizde toplu bir şekilde kanunu bulunmayan, içtihatlarla gelişen, genç, bağımsız ve statüsel bir hukuk dalıdır. Devlet idaresi, kamu kurumları, belediyeleri, valilikleri ve bunun gibi kurumları içine alan geniş bir yelpazede toplanmış kurumlar genel itibariyle idare olarak adlandırılır. Yasamadan ayrı bir organizasyona sahiptir.

                  İdare hukukun kaynakları ise anayasa, kanunlar, kanun hükmünde kararnameler, tüzükler, yönetmelikler, içtihatlar ve doktrindir.

                  Görevlerine bakıldığında ise idare kamu yararı gütmesi gerekir. Kamu yararı gütmesi genel itibariyle idarenin başta gelen sorumluluklarındandır. Bunu kamu hizmetleri şekilde ortaya koymaktadır. Bu işlemleri yaparken tek taraflı irade şeklinde ortaya koymaktadır. Herhangi bir isteğe veya şikayete bağlı olmadan kendiliğinden yapması gerekmektedir.

                  İdare tüzük, yönetmelik, tebliğ, sirküler gibi düzenleyici işlemler yapabilmektedir. Bu işlemleri bir üstteki norma bağlı kalarak yapmak zorundadır.

                  İdari işlemleri kullanarak kişiler üzerinde statü değişikliğine yol açmaktadır. Bir idari işlem beş unsurdan oluşmaktadır. Bunlar yetki, şekil, konu, maksat, ve amaçtır.

                  İdare hukuku için bilinmesi gereken diğer kavramlardan ikisi ise hiyerarşi ve idari vesayettir. Hiyerarşi bir üst makamın altındaki makamı denetim aracıdır. Bunu hem yerindelik hem de hukukilik şeklinde yapabilmektedir. İdari vesayette ise merkezi yönetim mahalli yönetim üzerinde kanuni dayanak bulunduğu takdirde sadece hukukilik denetimi yaparak sağlamaktadır.

                  İdari teşkilatlanma ise merkezi yönetim, mahalli yönetim gibi ayrımlara tabi tutulmaktadır. Merkezi yönetim başkent ve taşra teşkilatı şeklinde olmaktayken, belediyeler mahalli yönetime girmektedir.

HİZMETLERİMİZ VE İLETİŞİM      

İdari davalarda müvekkillerimize şayet zarara uğramışlarsa kamu kuruluşlarından yani genel manada idareden tazminat davası olan tam yargı davası açma konusunda uzman ekibimizle İstanbul idare avukatı olarak hizmet vermekteyiz

                  Bir diğer hizmet alanımız ise İstanbul Kartal idare hukuku avukatı olarak idarelerin yapmış olduğu idari işlemlere karşı iptal davası açmaktır.

İstanbul Kartal’da bulunan alanında uzman avukatlardan idari davalarda profosyonel hizmet almak, idare olarak adlandırılan bakanlıkların, belediyelerin ve diğer kamu kuruluşlarının yaptığı idari işlemlerine karşı tam yargı (tazminat) ve iptal davaları açmak, kamu memurlarının yapmış olduğu faaliyetler sonucunda uğranılan zararlar için şikayet dilekçesi diğer adıyla idari başvuru yapmak, idari başvuruların reddedilmesi halinde itirazları yapmak ve kamulaştırmaya ilişkin hakların elde edilmesi için gerekli takibin yapılması gibi konularda iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

İsmail Yıldırım Hukuk Bürosu olarak Adalar, Ataşehir, Beykoz, Çekmeköy, Kadıköy, Kartal, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli, Şile, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Arnavutköy, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kâğıthane, Küçükçekmece, Sarıyer, Silivri, Sultangazi, Şişli, Zeytinburnu bölgeleri ile Bursa ve Kocaeli şehirlerindeki ayrıca Darıca ile Gebze bölgesindeki müvekkillerimize hizmet vermekteyiz. Daha detaylı bilgi edinmek için Avukat İsmail Yıldırım Hukuk Bürosu iletişim bölümünden iletişime geçebilirsiniz.