ARAÇ KAZALARINDA TİCARİ KAZANÇ KAYBI

ARAÇ KAZALARINDA TİCARİ KAZANÇ KAYBI

ARAÇ KAZALARINDA TİCARİ KAZANÇ KAYBI

            Türkiyede ve özellikle İstanbul’da olan araç sayısına, trafik kazalarının istatistiklerine bakıldığında araç kazalarında ticari kazanç kaybı önemli bir konu olmaktadır.

            Konuya geçilmeden önce önemli olan bir diğer husus ticari davalarıda arabulucuğun dava şartı olduğunu ticari kazanç kaybı da dava şartı olarak arabulucuğun zorunlu olduğu bir husustur. Bu konuda müvekkillerimize dava şartı olarak arabulucuk konusunda da hizmet vermekteyiz. Dava açılmadan önce arabulucuk aşamalarını da yürüterek dava açma, takibini yapma ve gerekli diğer hukuki işlemleri müvekkillerimize sunmaktayız.

            Araç kazançlarında ticari kazanç kaybı tanım olarak trafik kazaları meydana geldikten sonra araçların belirli bir süre onarım süresi olmaktadır. Ayrıca trafik kazası süresinde araç işletilmemesinden kaynaklı kazanç kaybı meydana gelmektedir. Bu iki konu toplamı neticesinde araç kazalarında ticari kazanç kaybı meydana gelmektedir.

            Araç kazalarında ticari kazanç kaybı hesaplaranırken aracın kullanım amacı ile birlikte araç kullanırken yakılacak olan yakıt zorunlu diğer harcamalarda dikkate alınması gerekir.

            Ticari kazanç kaybının sigortadan istenmesi iste mümkün değildir. Ticari kazanç kaybı kazaya karışan araçlardan bir diğerinden istemesidir. Ayrıca kusur konusunda da ise talepte bulunan tarafın tamamen kusursuz olması gerekli değildir. Daha az kusurlu olması yeterlidir.

            Dava açarken bulunması gereken belgelerden bazıları ise şu şekilde olabilir:

            -Kaza tespit tutanağı

            -Tamir süresini gösteren evraklar

            -Hasar dosyası

YARGITAY KARARI

            Aşağıda örnek emsal Yargıtay kararı bulunmaktadır:

17. Hukuk Dairesi 2016/19965 E. , 2017/10992 K.


"İçtihat Metni"

MAHKEMESİ :Ticaret Mahkemesi

Taraflar arasındaki tazminat davasının yapılan yargılaması sonunda; kararda yazılı nedenlerden dolayı davanın kısmen kabulüne dair verilen hükmün süresi içinde davalı ... tarafından temyiz edilmesi üzerine dosya incelendi, gereği düşünüldü:
- K A R A R -
Davacı vekili dava dilekçesinde; 03/11/2014 tarihinde müvekkil şirket adına kayıtlı ... plakalı Mercedes Sprinter marka araca, davalı şirket adına kayıtlı ...plakalı aracın arkadan çarpması sonucu maddi hasara sebep olduğu, bu hasar nedeniyle fazlaya ilişkin hakları saklı kalmak kaydıyla şimdilik 1.000,00 TL değer kaybı, 1.000,00 TL kazanç kaybı, 1.000,00 TL hasar bedeli ve 1.000,00 TL hasarsızlık indirimi zararı nedeniyle 4.000,00 TL tazminatın kaza tarihi itibariyle faizi ile birlikte tahsilini, yargılama giderleri ve vekalet ücretinin davalıdan alınmasını talep ve dava etmiştir.
Davalı ... cevap dilekçesinde; meydana gelen hasarın çok küçük olduğunu ... plakalı aracın zorunlu trafik sigortası ve kaskosunun bulunduğunu hasarın bu aracın ... ve kaskosundan ödenmesi gerektiğini, dava nedeniyle davacı tarafın küçük bir kazadan haksız kazanç elde etmeye çalıştığını, tüm masraflarla ilgili olarak ... firmasına gidilmesi gerektiğini, haksız açılmış davanın reddine karar verilmesini savunmuştur.
Davalı ... şirketi vekili cevabında; dava konusu aracın ... sigortası bulunduğunu, bu sebeple davanın ... şirketine ihbarını ve reddine karar verilmesini talep etmiştir.
Mahkemece, iddia, savunma, toplanan delillere ve dosya kapsamındaki bilirkişi raporuna göre; davanın kısmen kabulüne, 700,00 TL değer kaybı, 850,00 TL hasar bedeli, 900,00 TL kazanç kaybı bedeli olmak üzere toplam 2.450,00 TL'nin kaza tarihi olan 03/11/2014 tarihinden itibaren faizi ile birlikte davalıdan tahsiline, Fazla ilişkin isteğin reddine karar verilmiş; hüküm, davalı ... tarafından temyiz edilmiştir.
Mahkemece toplanıp değerlendirilen delillere, özellikle oluşa ve dosya içeriğine uygun olarak düzenlenen uzman bilirkişi raporunda belirlenen kusur oranının ve tazminata ilişkin hesaplamanın hükme esas alınmasında bir usulsüzlük bulunmamasına göre davalı ...'ın yerinde görülmeyen tüm temyiz itirazlarının reddiyle usul ve kanuna uygun bulunan hükmün ONANMASINA ve aşağıda dökümü yazılı 125,36 TL kalan onama harcının temyiz eden davalı ...'dan alınmasına 27.11.2017 gününde oybirliğiyle karar verildi.

 

HİZMETLERİMİZ VE İLETİŞİM

İsmail Yıldırım Hukuk Bürosu olarak Adalar, Ataşehir, Beykoz, Çekmeköy, Kadıköy, Kartal, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli, Şile, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Arnavutköy, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kâğıthane, Küçükçekmece, Sarıyer, Silivri, Sultangazi, Şişli, Zeytinburnu bölgeleri ile Bursa ve Kocaeli şehirlerindeki ayrıca Darıca ile Gebze bölgesindeki müvekkillerimize hizmet vermekteyiz. Daha detaylı bilgi edinmek için Avukat İsmail Yıldırım Hukuk Bürosu iletişim bölümünden iletişime geçebilirsiniz.

Bu sitede yer alan tüm makaleler ve içerikler Avukat İsmail Yıldırım’a ait olup, izinsiz şekilde kopyalanması, çoğaltılması ve dağıtılması halinde yasal yollara başvurulacaktır.