UZLAŞTIRMA KURUMUNDAKİ TEHLİKEYE DİKKAT! UZLAŞAN TARAF TAZMİNAT DAVASI AÇAMAZ

UZLAŞTIRMA KURUMUNDAKİ TEHLİKEYE DİKKAT! UZLAŞAN TARAF TAZMİNAT DAVASI AÇAMAZ

Trafik kazası veya iş kazasında Savcılık aşamasında veya polis -jandarma ifadesinde kazanın şokuyla veya karşı tarafın baskısıyla şikayetçi olmamak ileride geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurabilir. Bu aşamadan sonra müştekinin ''vazgeçtim ben şikayetçi olacağım'' demesine çoğu zaman itibar edilmez. Dolayısıyla karşı tarafa ceza davası açılmayacaktır. Ancak şikayetçi olmamak tazminat davası açmaya engel değildir.

Bununla beraber Savcılık aşamasındaki ''Uzlaştırma'' kurumu ile ilgili aynı şeyi söyleyemeyiz. Zira; uzlaşan taraf aynı konuyla ilgili karşı tarafa tazminat davası açamaz. Uzlaştırmanın sonucu şikayetçi olmamaktan çok daha ciddidir. Karşı tarafla uzlaşan kişi tazminat davası açma hakkını da kaybeder. Uzlaşma tutanağını imzalamak bir bakıma benim zararım karşılandı karşı taraftan hem cezai anlamda şikayetçi olmayacağım hem de tazminat davası açmayacağım manasına gelir. 

Özetle;  bu iki kurum da hak kayıplarına ve mağduriyete sebebiyet verebilir. İş kazası veya trafik kazası neticesi yüklü miktarda tazminat alınabilinecekken sırf anlatılan nedenlerle bu hak kayıpları yaşanabiliniyor. Bu yüzden benzer durumlarda mutlaka hukukçu desteği alınmasını tavsiye ederim.

 

İsmail Yıldırım Hukuk Bürosu olarak Adalar, Ataşehir, Beykoz, Çekmeköy, Kadıköy, Kartal, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli, Şile, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Arnavutköy, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kâğıthane, Küçükçekmece, Sarıyer, Silivri, Sultangazi, Şişli, Zeytinburnu bölgeleri ile Bursa ve Kocaeli şehirlerindeki ayrıca Darıca ile Gebze bölgesindeki müvekkillerimize hizmet vermekteyiz. Daha detaylı bilgi edinmek için Avukat İsmail Yıldırım Hukuk Bürosu iletişim bölümünden iletişime geçebilirsiniz.

Etiketler: ,