SGK TARAFINDAN KARŞILANMAYAN İLAÇ DAVALARI (AKILLI İLAÇ DAVALARI)

SGK TARAFINDAN KARŞILANMAYAN İLAÇ DAVALARI (AKILLI İLAÇ DAVALARI)

Bilindiği üzere kanser tedavisinde kullanılan kimi ilaçların, pahalı ve zor bulunması hastaları ve yakınlarını zorlamakta, özellikle de bu pahalı ilaçların Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanmaması, ekonomik durumu kötü olan insanlar açısından ciddi sorunlara yol açmaktadır.

Bu gibi muadili olmayan ve hastanın hayatını sürdürebilmesi için kullanmasının zorunlu olduğu ilaçların temini ve akıllı ilaç bedelinin karşılanması için dava açılması mümkündür. Dolayısıyla böyle durumlarda hukuki yollara başvurmak faydalı olacaktır.

İlaçların başka muadili olmadığı ve hastanın hayatını sürdürmesi için akıllı ilacı kullanmasının zorunluluk olduğu durumlarda SGK'nın akıllı ilaç bedellerini ödememesi halinde ilaçların temini, akıllı ilacın bedelinin karşılanması amacıyla dava açarak ve açılacak davada alınacak SGK'nın geri ödeme yapması yönündeki tedbir kararlarıyla sağlanabilmektedir.

Yerel Mahkemeler yakın bir zamana kadar SGK'ya karşı akıllı ilaç bedellerinin ödenmesine dair davalardaki tedbir taleplerine karşı olumsuz yaklaşır ve ihtiyati tedbir kararlarını reddederken verilen bazı AYM kararlarının da etkisiyle ihtiyati tedbir kararını daha kolay vermektedirler. Bu nedenle özellikle yeni nesil kanser ilacı kullanması zorunlu olan ancak ilaçları SGK tarafından karşılanmayan hastaların, açacakları dava ve davada yerel mahkemeden alınacak tedbir kararıyla ilaçlarının SGK tarafından karşılanması sağlanabilmaktedir.

Fakat hastaların ilacın SGK tarafından ödenmesine dair ihtiyati tedbir kararı alınana kadar ödedikleri ilaç bedelleri ancak dava sonunda davanın kazanılması halinde geri alınabilmektedir.Buna ilişkin ilaçların bedelinin ödenmesi talebiyle açılan davada red kararı verilmesi üzerine açılan iptal davasında verilen emsal karar aşağıda sunulmaktadır.

Paylaşmış olduğumuz emsal kararda “davacının ilaçlar için ödediği bedelin mali külfetinin ağır olduğu, davacının bu külfete katlanmak zorunda bırakılmasının sağlıklı yaşam ve sosyal devlet ilkesi ile bağdaşmayacağı açıktır.” Şeklinde gerekçelendirme yapılmış ve ilaç bedelinin ödenmesine ilişkin yapılan başvurunun reddedilmesinin hukuka uygun olmadığı vurgulanmıştır.

İsmail Yıldırım Hukuk Bürosu olarak Adalar, Ataşehir, Beykoz, Çekmeköy, Kadıköy, Kartal, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli, Şile, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Arnavutköy, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kâğıthane, Küçükçekmece, Sarıyer, Silivri, Sultangazi, Şişli, Zeytinburnu bölgeleri ile Bursa ve Kocaeli şehirlerindeki ayrıca Gebze ile Darıca bölgesindeki müvekkillerimize hizmet vermekteyiz.

Detaylı bilgi edinmek için Avukat İsmail Yıldırım Hukuk Bürosu iletişim bölümünden iletişime geçebilirsiniz.

Etiketler: ,