Kamu Davası Avukatı

Kamu Davası Avukatı

Kamu Davası
Kamu Davası, adını sıklıkla hemen hemen hepimizin duymakta olduğu bir dava çeşididir.

 

Kamu Davası Nedir?

Bu dava hakkında nedir ne değildir diye kısa ve açıkça bilgi vermek gerekirse, diğer bir adıyla Ceza muhakemesinde kamu davası olarak gerçekleşen bir durumdur.

 Bu gibi durumlarda savcılığın iddiasına göre suça dair yeteli deliller bulunuyorsa her türlü açılan davaya genel olarak kamu davası adı verilir.

 

Kamu davasında ne ceza verilir?

Savcılık tarafından şüpheli kişilere açılmış olan kamu davasında gerekli delillerin toplanması ile bir suç oluşmadığı ortaya çıkıyorsa bir cezai işlem uygulanmaz. Ancak savcılığın açtığı bu dava şüphelinin sucu kabul edilirse para veya hapis cevazı şeklinde suçun mahiyetine göre cezai işlem uygulanır.

 

Kamu cezası kaç yıl?

Savcılık tarafından açılan kamu davasının açılmasının ertelenmesi durumlarında 3 yılı geçmeyen ve hapis cezası bulunan suçlar için verilir.

Kamu cezası kaç yıl verilir sorusu için en üst sınırı on beş yaşını doldurmamış çocuklarda beş yıldır.

Kamu düzeni, kamunun sağlığı veya genel ahlaki kamu düzenini bozacak olan her türlü durum karşısında devletin ve toplumun zarar görmesini engellemek açısından işlenen suçların cezalandırılması gerekmektedir.

Cumhuriyet savcısı tarafından kamu adına açılmakta olan kamuyu zedeleyen suçlar karşındaki davasına kamu davası denir.

 

Kamu Davası Nasıl Açılır?

Kamu davası için bu davayı açabilecek olan tek mercii savcılıktır. Ortada bir şikayet talebi bulunmaksızın kamu düzeni bozan bir suçun bulunup bulunmadığını belirlemek için açılan davadır. Bunun için yeterli şüphenin bulunması kamu davasının açılması için yeterli bir sebeptir.

Savcılık tarafından belirli bir şikâyet sebebi ile açılır. Burada en önemli gereklilik devlete ve topluma zarar veren bir suçun şüphesinin var olması gerektiğidir.

Kamu davası nasıl açılır konusunda savcılık tarafından bir takım ortaya çıkarılması gereken durumların sorumluluğu bulunmaktadır. Bu sebeple şüpheler doğrultusunda olayı açığa çıkarabilmek için açılabilmektedir.

 

Kamu Davası Açılmasında Şikâyete Bağlı Olmayan Suçlar Nelerdir?

Savcılık tarafından açılan kamu davalarına ilişkin açılabilecek suçlar listesi aşağıdaki gibi sıralanmaktadır.

Anayasal suçlar
Kasten öldürme
Çocuk düşürme
Nitelikli dolandırıcılık
Uyuşturucu ticareti
Gibi sırlanmaktadır.

 

Kamu Davasının Açılmasında Şikâyete Bağlı Suçlar Nelerdir?

Kamu tarafından ve bir şikâyete bağlı olarak açılan kamu dava suçları ise aşağıdaki gibi sıralanmaktadır.

Kasten yaralama sonucu ve basit tıbbi müdahale durumlarında
Taksir yaralama
Cinsel saldırı
Kişilerin huzur ve sükununu bozma
Mala zarar verme
Güveni kötüye kullanma


Kamu Davasında Şikâyete Katılma Talebi Nasıl İletilir?

Şikayetçi olarak kamu davasının açılmasına ön ayak olan kişiler yani mağdurlar, tebligat gönderilerek davaya çağrılmaktadır. Duruşma anına ifadesine başvurulması gerekebilmektedir.

 

Kamu Davasının Açılmasının Ertelenmesi Nedir?

Kamu davası açabilmek için gerekli şüphenin bulunmasına karşın savcılık bu davanın açılmasını erteleyebilmektedir 5 yıl boyunca şüpheli için davanın ertelenmesi mümkündür.  Bu süreçte kamu davası askıda kalmakta ve şüphelinin izlenmesi bu süreçte gerçekleşmektedir

 

Kamu Davasının Açılmasının Ertelenmesi Şartları Nelerdir?

Kamu dava açılma ertelenmesi için birtakım kriterler gerekmektedir. Bu kriterler CMK 171/2-3 madde kısmında açıkça belirtilir.

 

Kamu Davası Düşer Mi?

Eğer kamu davası şikâyete bağlı şekilde açılmışsa ve bir süre sonda şikâyetçi kişiler şikayetlerini geri çekmişlerse kamu davası düşer.